Szczawnica to miejscowość leżąca nad potokiem Grajcarkiem oddzielającym Beskid Sądecki od Pienin. Choć duża część miasta leży w Beskidzie to budowa geologiczna i rzeźba terenu przypomina bardziej Pieniny, szczególnie w tych miejscach, z których tryskają szczawnickie wody. To wodom, nazywanym przez górali szczawami (stąd nazwa miasta), Szczawnica zawdzięcza swoją funkcję uzdrowiskową. Symbolem miasta jest też Dunajec - górska rzeka tworząca piękny pieniński przełom. Na urok miasta składa się pienińska przyroda i architektura nawiązująca do szwajcarskich kurortów. Szczawnicę, jednym z najpiękniejszych Polskich uzdrowisk, uczynił Józef Szalay - najbardziej znany właściciel miasta.
Ogólnodostępny portal pomocny podczas planowania podróży: https://www.e-podroznik.pl
Autobus:
Transport własny:
KRAKÓW - SZCZAWNICA:
Rabka Zdrój - uzdrowisko dedykowane dzieciom. Znajduje się tu Park Rozrywki Rabkoland i Muzeum Górali i Zbójników.
Chabówka - wioska ze Skansenem Taboru Kolejowego. Okazjonalnie kursują stąd pociągi retro.
Nowy Targ - podhalańskie miasteczko z pięknym kościołem świętej Anny, regionalnym targiem i pysznymi lodami!
Ludźmierz - Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala.
Łopuszna - podhalańska wieś z Domem Pamięci Ks. Józefa Tischnera.
Grywałd - drewniany kościół św. Marcina z XV wieku (Szlak Architektury Drewnianej).
Krościenko nad Dunajcem - miejscowość na styku Pienin, Gorców i Beskidu Sądeckiego.
Palenica - niezbyt wysoki szczyt, na który prowadzi kolejka. Z góry rozpościerają się piękne widoki i znajduje się tam wiele atrakcji, zarówno zimowych, jak i letnich oraz punkty gastronomiczne.
Promenada nad Grajcarkiem - piękny deptak prowadzący nad potokiem wśród pienińskich szczytów.
Zabudowa uzdrowiskowa - przepiękna, typowa dla Szczawnicy architektura widoczna w wielu budynkach np. drewnianej willi Englander.
Plac Dietla - leżą przy nim najważniejsze obiekty uzdrowiska - Dom Zdrojowy, czy Pijalnia wód “Jan”.
Spływ Dunajcem - to jedna z największych atrakcji miasta, spływ prowadzony jest przez prawdziwego Flisaka.
Ścieżka wzdłuż Dunajca - prowadzi do granicy słowackiej, do Czerwonego Klasztoru. Po drodze można zobaczyć Pawilon Przyrodniczy. Dostępna dla pieszych i rowerzystów.
Pieniński Park Narodowy - to niesamowita przyroda i geologia. Piękne Szlaki prowadzą na Trzy Korony, Sokolicę, przez Wąwóz Szopka, czy na Zamek św. Kingi.
Muzeum Pienińskie - warto zobaczyć wystawę poświęconą historii uzdrowiska i góralom pienińskim.
Jaworki i Szlachtowa - to najbardziej na zachód wysunięte miejscowości zamieszkiwane przez Łemków. W Szlachtowej znajduje się Muzeum Pienińskie. Z obu miejscowości prowadzą szlaki w Małe Pieniny i Rezerwaty Przyrody.
Wąwóz Homole - jeden z najpiękniejszych Rezerwatów w Pieninach.
Małe Pieniny - pasmo Pienin rozciągające się na wschód od Szczawnicy, z najwyższym pienińskim szczytem - Wysoką. Można stąd oglądać piękne widoki na Pieniński PN.
Rezerwat Biała Woda - to rezerwat chroniący piękne formacje skały i pozostałości po mieszkających tu Łemkach.
Pieniny Spiskie - to najniższa i najspokojniejsza część Pienin o bardzo sielskich krajobrazach.
Unikatowych rzeczy w Szczawnicy jest dużo. Koniecznie trzeba przyjrzeć się szczawnickiej architekturze, to dzięki niej uzdrowisko porównywane jest do szwajcarskich kurortów. Koniecznie trzeba też poznać górali pienińskich. Choć czerpią z tradycji podhalańskich i spiskich, to przez wieki wykształcili swoją, unikatową kulturę. Warto zobaczyć ekspozycję w Muzeum Pienińskim i wybrać się na jedną z licznych imprez regionalnych lub poznać prawdziwego flisaka na spływie Dunajcem. Koniecznie trzeba też doświadczyć bliskości pienińskiej przyrody. Szczawnica graniczy z Pienińskim Parkiem Narodowym przepełnionym różnorakimi gatunkami roślin i zwierząt. Warto wybrać się na szlak, niekoniecznie ten najpopularniejszy, by podziwiać kolorowe kwiaty, zioła i inne rośliny.
W Szczawnicy występują wody wodorowęglanowo - chlorkowo - sodowo - jodowe, bromkowe i borowe. Leczy się tu głównie choroby układu oddechowego (m.in. alergie, astmę czy przewlekłe stany zapalne dróg oddechowych) oraz choroby układu ruchu (choroby kręgosłupa, reumatyczne, zapalenia stawów). Zaleca się picie wody z licznych źródeł, popularne są także kąpiele, inhalacje oraz okłady parafinowe i borowinowe. Wśród zabiegów jest też fizjoterapia, krioterapia i klimatoterapia, czyli leczenie klimatem górskim. To właśnie klimat Pienin i ich przyroda wpływają na popularność uzdrowiska. W zależności od stanu zdrowia zalecane są spacery pienińskimi ścieżkami czy choćby przebywanie w Parku Zdrojowym.
2022-03-15
2020-10-12
Najbliższe wydarzenia:
Używamy plików cookies aby zwiększyć funkcjonalnośc strony oraz zbierać statystyki odwiedzin witryny.
Zaakceptuj i kontynuuj.